Akcja "Abonament dla blogerów"

Z Partia Libertariańska - Biuletyn Informacji Publicznej
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

W styczniu 2014 roku, w odpowiedzi na rządowy projekt nowej "opłaty audiowizualnej" Jacek Sierpiński, napisał do ministra kultury, Bogdana Zdrojewskiego. W liście wezwał ministra do płacenia za możliwość czytania swojego bloga, analogicznie do żądania opłaty za możliwość oglądania telewizji publicznej.

List spotkał się z odzewem kilkudziesięciu innych blogerów i został nagłośniony przez największe portale internetowe.

Plany ministra zatrzymały się na projekcie. Po przegranych przez Platformę Obywatelską w październiku 2015 roku wyborach parlamentarnych koncepcja najprawdopodobniej podtrzymana zostanie przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Treść listu

"W związku z przedstawionym przez Pana ministerstwo projektem opłaty audiowizualnej, która wg Pana wypowiedzi przytoczonej przez „Gazetę Wyborczą” „nie będzie pobierana za faktyczne korzystanie z programów nadawców publicznych, ale za możliwość odbioru programów” wzywamy Pana do zapłaty za możliwość czytania naszych blogów umieszczonych w Internecie, nawet jeśli Pan faktycznie z tej możliwości nie korzysta. Wszyscy bowiem powinni być równi wobec prawa i nikt nie powinien być dyskryminowany.

Skoro fakt zapewniania przez państwo możliwości odbioru programów nadawców publicznych uzasadnia Pana zdaniem pobieranie opłaty od każdego, kto potencjalnie może z niej skorzystać, to powinien Pan się zgodzić, że zapewnianie przez nas możliwości czytania naszych blogów również uzasadnia pobieranie takiej opłaty. Liczymy więc na to, że zapłaci Pan każdemu z nas po 100 złotych rocznie (na tyle wyceniamy wartość tej usługi) i namówi Pan swoich kolegów z rządu i partii do tego samego."

Media, które informowały o liście